Wersja archiwalna 2014-04-15 14:30:38

MODYFIKACJA Nr 2 SIWZ

Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania c.w.u. w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcuw ramach zadania pn. "Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła" dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.)

modyfikuję SIWZ poprzez

1. nadanie nowego brzmienia punktowi 1.7 w Rozdziale V SIWZ, jak następuje:

7) Wskazanie zakresu robót, które Wykonawca zamierza im powierzyć (o ile występują) - załącznik Nr 5”;

2. nadanie nowego brzmienia punktowi 7 w załączniku Nr 1 do SIWZ (oferta), jak następuje:

7) Wskazanie zakresu robót, które Wykonawca zamierza im powierzyć (o ile występują) - załącznik Nr 5”;

  1. nadanie nowego brzmienia Załącznikowi Nr 5 do SIWZ, jak następuje:



Załącznik Nr 5 do SIWZ



Wskazanie zakresu robót,

które Wykonawca zamierza im powierzyć Podwykonawcom

(o ile występują)




Lp.

Zakres rzeczowy realizowanych robót

% wartości całego zamówienia









Podpis:

Dnia................

(upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy).”




Jednolita wersja SIWZ została zawieszona na stronie Zamawiającego w dniu 15.04.2014 r.




Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Elżbieta Butajło

Studzieniec, 15.04.2014 r. 


MODYFIKACJA SIWZ


Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym
 wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania  c.w.u.
w obiektach  Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu –
w ramach zadania pn. "Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum
Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła"
dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej.

Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.)

modyfikuję

SIWZ poprzez nadanie nowego brzmienia Rozdziałowi X SIWZ, jak następuje:


ROZDZIAŁ X

Opis sposobu obliczania ceny oferty


1. Cena w ofercie jest ceną kosztorysową brutto, tj. łącznie z 23% podatkiem VAT i musi zawierać wszystkie koszty związane z realizacją przedmiotu zamówienia.

2. Zamawiający dopuszcza zaoferowanie produktów równoważnych spełniających parametry techniczne nie gorsze od określonych produktów przez Zamawiającego.

3. Zamawiający wymaga, aby składający oferty wypełnili kosztorysy nakładcze”.



Jednolita wersja SIWZ została zawieszona na stronie Zamawiającego w dniu 08.04.2014 r.



Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Elżbieta Butajło

Studzieniec, 08.04.2014 r. 

 

Dotyczy SIWZ pn.  Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania  c.w.u.              w obiektach  Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcuw ramach zadania pn. "Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła" dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.



Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.) odpowiadam na  zapytania:



1. Zapytanie:

Proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy Zamawiający dopuszcza zaoferowanie produktów równoważnych spełniających parametry techniczne nie gorsze od określonych produktów przez Zamawiającego. W przekazanej S!WZ brak takiego zapisu, a dodatkowo Zamawiający każe wypełnić kosztorysy nakładcze, a więc żadne zmiany nie mogą mieć miejsca.. Wskazanie dopuszczalnego zakresu równoważności ofert uznaje się za pożądane w świetle zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji zawartych w art.7 ust.1 ustawy Pzp a nadto przepisu art, 29 ust.2 Pzp zakazującego opisu przedmiotowego zamówienia w sposób, który mógłby ograniczyć uczciwą konkurencję.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza zaoferowanie produktów równoważnych spełniających parametry techniczne nie gorsze od określonych produktów przez Zamawiającego, respektując zasadę równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji zawartych w art.7 ust.1 ustawy Pzp oraz w art. 29 ust.2 Pzp zakazującym opisu przedmiotowego zamówienia w sposób, który mógłby ograniczyć uczciwą konkurencję.

W związku z powyższym Zamawiający modyfikuje odpowiednio zapisy Rozdziału X SIWZ i zamieszcza jednolity tekst SIWZ na swojej stronie internetowej.

2. Zapytanie:

W związku z zapisem w rozdziale X pkt.2

Zamawiający wymaga pomniejszenia kosztów oferty o wartość materiałów, które posiada i

przekaże Wykonawcy do wykorzystania. Zamawiający informuje, że posiadany przezeń zestaw

materiałów jest niepełny pod względem liczby pozycji i ich ilości w zestawieniu z załączonymi kosztorysami nakładczymi. Prosimy o wyjaśnienie – jakie materiały posiada Zamawiający.

Odpowiedź:

Zamawiający skreśla powyższy zapis w Rozdziale X SIWZ jako zawarty w SIWZ omyłkowo i zamieszcza jednolity tekst SIWZ na swojej stronie internetowej.

3. Zapytanie:

Proszę o podanie numeru PKOB dla budynków, na których będą mocowane instalacje solarne, w celu ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT?

Odpowiedź:

Numer PKOB: 1263, tj. budynki szkół zawodowych lub kształcenia specjalistycznego. W Rozdziale X pkt 1 SIWZ zaznaczono, że podatek VAT jest jednolity dla całości robót i wynosi 23%.

4. Zapytanie:

Prosimy o wskazanie minimalnych wymagań względem kolektora słonecznego.

Odpowiedź:

Wymagania kolektora słonecznego do zastosowania w instalacjach szkolnych w Studzieńcu.

Rodzaj kolektora: Kolektor cieczowy płaski

Budowa : Obudowa z blachy aluminiowej malowanej farbą proszkową.

Szyba osłonowa solarna o grubości 3,2 mm

Absorber monolityczny aluminiowo- miedziany, harfa pojedyncza z 4 przyłączami mosiężnymi gwintowanymi G3/4” z uszczelką „O

Pokrycie absorbera - BlueTec, absorbcja 95%, emisja 5%


Parametry techniczne kolektora Powierzchnia apertury m2 1,827

Temperatura stagnacji 205oC

Sprawność optyczna % 79,4

A1 W/m2K

A2 W/m2K2

Certyfikat Solar KEYMARK


5. Zapytanie:

W materiałach do przetargu brak pozycji dot. napełniania instalacji solarnej płynem solarnym (glikol „Termosol”) oraz pozycji materiałowej - „Płyn solarny:”.

Odpowiedź:

W kosztorysie w poz. 1 należy uwzględnić także glikol propylenowy 45% Termosol Eco (opak. 20 kg) 10 sztuk.



Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Elżbieta Butajło

Studzieniec, 07.04.2014 r. 



 


Dotyczy SIWZ pn.  Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym

wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania  c.w.u. w obiektach  Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu – w ramach zadania pn. "Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła" dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.



Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.) odpowiadam na  zapytania:


1. Zapytanie:

Wskazuję na dokonanie przez Zamawiającego sprzecznych z przepisami ustawy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia polegających w szczególności na:

- Niezgodnym z przepisami prawa opisaniu przedmiotu zamówienia poprzez takie sformułowanie opisu przedmiotu zamówienia, które w sposób jednoznaczny wskazuje na pochodzenie produktów od konkretnego producenta, bez możliwości dopuszczenia rozwiązań równoważnych, a w konsekwencji bezprawnym naruszeniu zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców w postępowaniu;

- Niezgodnym z przepisami prawa opisaniu przedmiotu zamówienia poprzez takie sformułowanie opisu przedmiotu zamówienia, które jest niezgodne z normami budowlanymi i zasadami eksploatacji kolektorów słonecznych, a w konsekwencji bezprawne naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców w postępowaniu;

Swoim postępowaniem Zamawiający naruszył

- art. 29 ust. 2 ustawy poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który realnie uniemożliwi konkurencję, co jest dalej idącym naruszeniem niż to wskazane w art. 29 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym samo utrudnienie konkurencji jest niedopuszczalne i narusza podstawowe zasady Prawa Zamówień Publicznych. Zarzut ten dotyczy w szczególności:

- ustalenia temperatury stagnacji na poziomie 205 "C; w sytuacji gdy na rynku istnieją inne rozwiązania odpowiadające jakościowo tym opisanym przez Zamawiającego a Zamawiający nie dopuścił w ramach opis przedmiotu zamówienia rozwiązań równoważnych.

-postawienie wymogu by rama obudowy kolektora była aluminiowa, malowana proszkowe, w sytuacji gdy na rynku istnieją inne rozwiązania odpowiadające jakościowo tym opisanym przez Zamawiającego.

Zamawiający nie dopuścił w ramach opisu przedmiotu zamówienia rozwiązań równoważnych

- postawienie wymogu aby kolektor posiadał szybę osłonową solarną o grubości 3,2 mm, w sytuacji gdy na rynku istnieją kolektory słoneczne z szybą o grubości większej niż 3,2 mm, które to są bardziej wytrzymałym pokryciem, o porównywalnej przepuszczalności

- postawienia wymogu aby kolektor posiadał absorber monolityczny alummiowo-miedziany, harfa pojedyncza z 4 przyłączeniami mosiężnymi gwintowanymi G3/4 z uszczelką „O" w sytuacji, kiedy na rynku istniej;

kolektory słoneczne o innej budowie i pokryciu absorbera, odpowiadające jakościowo tym opisanym przez Zamawiającego a Zamawiający nie dopuścił w ramach opisu przedmiotu zamówienia rozwiązań równoważnych, z zaznaczeniem że wskazane przez Zamawiającego parametry wskazują na jednego konkretnego producenta kolektorów słonecznych,

- art. 30 ustawy poprzez opisanie przedmiotu zamówienia bez zachowania polskich norm, a co za tym idzie zasad eksploatacji kolektorów słonecznych i zaniechaniem dopuszczenia rozwiązań równoważnych i lepszych, poprzez żądanie urządzeń jedynie o gorszych parametrach

- art. 7 ust. l ustawy w związku ze wskazanymi wyżej naruszeniami, poprzez naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców;

- art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 roku, Nr 153, poz. 1503 ze zm.) oraz art. 5 k.c.

Mając na względzie powyższe wnoszę o zmianę treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (wraz z załącznikami) w sposób wskazany w treści niniejszych zastrzeżeń.

UZASADNIENIE

Zamawiający w dniu 01 kwietnia 2014 roku wszczął postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania c.w.u. w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu - w ramach zadania pn. "Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła" dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

Sposób sformułowania wymagań odnoszących się do parametrów kolektora słonecznego zawartych w odpowiedzi na pytanie nr 4 z dnia 7.04, która jest integralną częścią SIWZ, narusza podstawowe zasady formułowania opisu przedmiotu zamówienia, a w konsekwencji również zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców. Wskazać bowiem należy co następuje;

l. Zamawiający w odpowiedzi na pytanie nr 4 z dnia 7.04 wskazał, iż wymaganymi parametrami kolektora są:

a) rodzaj kolektora: kolektor cieczowy płaski

b) budowa; obudowa z blachy aluminiowej malowanej farbą proszkowa

c) szyba osłonowa solarna o grubości 3,2 mm

d) absorber monolityczny aluminiowo-miedziany, harfa pojedyncza z 4 przyłączami mosiężnymi gwintowanymi G3/4 z uszczelką „O"

e) pokrycie absorbera -BlueTec, absorbcja 95%, emisja 5%

f) powierzchnia apertury m2 1,827

g) temperatura stagnacji 205 °C

h) sprawność optyczna % 79,4

i) A l W/m^

j) A2 W/nW

I. Zarzut dot. Budowy

Zamawiający bezpodstawnie wymaga jedynie kolektorów słonecznych z obudową z blachy aluminiowej matowanej proszkowe, nic dopuszczając rozwiązań równoważnych.

Obudowa aluminiowa malowana proszkowe jest to Jedna z kilku równoważnych metod malowania ramy kolektora. Efekt malowania uzyskany tą metodą me jest lepszy od efektu uzyskiwanego w przypadku zastosowania innych metod- Aby zapewnić warunki uczciwej konkurencji należy, albo całkowicie wykreślić ten zapis, jako nie mający zasadniczego znaczenia, albo dopuścić pozostałe technologie pokrycia aluminium jak np. anodowanie.

II. Zarzut dot. szyby osłonowej

Zamawiający bezpodstawnie wymaga jedynie kolektorów słonecznych z szybą osłonową solarną o grubości 3,2mm.

Grubość szyby solarnej kolektorów słonecznych dostępnych na rynku to minimum 3,2mm Im grubsza szyba solarną, tym większa wytrzymałość mechaniczna, w tym odpornością na gradobicie- Wymóg zastosowania kolektora słonecznego tylko o grubości szyby 3,2 mm wyklucza zastosowania kolektorów z grubszymi szybami, a więc kolektorów lepszych z szyba o większej odporności mechanicznej. Aby zapewnić warunki uczciwej konkurencji należy, albo całkowicie wykreślić ten zapis, jako nie mający zasadniczego znaczenia, albo dopuścić szyby solarne o innej zaznaczając grubość szyby jako min. 3,2 mm.

III. Zarzut dot. układu hydraulicznego

Zamawiający bezpodstawnie wymaga jedynie kolektora słonecznego z absorberem harfa pojedyncza z 4 przyłączami mosiężnymi gwintowanymi G3/4 z uszczelką „O"

Jest to konkretne rozwiązanie jednego producenta kolektorów słonecznych firmy HEWALEX, Zastosowane w kolektorze Hewalex KS 2000 TLP AC.

Układ harfowy w żaden sposób nie jest układem lepszym od układu meandrycznego. Co więcej, zauważalną zależnością są wyższe uzyski energetyczne kolektorów słonecznych o innych niż harfowy układ hydrauliczny.

Materiał przyłącza króćca, jego średnica oraz rodzaj uszczelnienia nie określa jego cech użytkowych kolektora tylko budowę. Producenci kolektorów stosują różne rozwiązania w tym zakresie, a wskazane jest jednym z rozwiązań równoważnych zastosowanym w konkretnym modelu kolektora.

Aby zapewnić warunki uczciwej konkurencji należy, albo całkowicie wykreślić ten zapis, jako nie mający zasadniczego znaczenia, albo dopuścić inne układy hydrauliczne jak meandra i harfa podwójna z możliwością zastosowania króćców przyłączeniowych wykonanych z innego materiału, o innej średnicy i innym rodzajem uszczelnienia.

IV. Zarzut dot. materiału absorbera

Zamawiający bezpodstawnie wymaga aby absorber kolektora słonecznego był absorberem monolitycznym aluminiowo-miedzianym.

Taki absorber to obok absorbera w całości wykonanego z miedzi (miedź-miedź) lub w całości z aluminium (aluminium-aluminium) jedno z rozwiązań konstrukcji absorbera. Zaznaczyć należy, że aluminium posiada znacznie niższy współczynnik przewodzenia, dlatego jest to rozwiązanie gorsze od absorbera w całości wykonanego z miedzi. Ograniczenie możliwości zastosowania kolektorów wyłącznie do urządzeń z absorberami aluminiowo-miedzianymi nie pozwoli na zastosowanie kolektorów lepszych, o absorberach w całości wykonanych z miedzi o większej mocy i uzyskach energetycznych. Aby zapewnić warunki uczciwej



konkurencji należy, albo całkowicie wykreślić ten zapis, jako nie mający zasadniczego znaczenia, albo absorbery o innej budowie jak np. miedź-miedź.

V. Zarzut dot. temperatury stagnacji

Zamawiający bezpodstawnie wymaga temperatury stagnacji kolektora tylko na poziomie 205°C. Po raz kolejny jeden z parametrów służy tu Zamawiającemu na wskazanie konkretnego urządzenia.

Kolektory słoneczne to urządzenia, których celem jest wytwarzanie energii cieplnej do podgrzania wody, a zatem o ich jakości świadczą takie parametry jak uzysk energetyczny oraz moc i pod tym względem powinny być porównywane. Nie ma żadnych dowodów wskazujących na fakt, że kolektory słoneczne posiadające temperaturę stagnacji powyżej 205°C są w jakikolwiek sposób lepsze niż takie, które posiadają temperaturę stagnacji poniżej 205°C.

Co więcej wszystkie dostępne opracowania branżowe i naukowe potwierdzają, że im niższa temperatura stagnacji kolektora tym lepiej dla kolektora słonecznego i całej instalacji solarnej.

Żądanie kolektorów słonecznych o temperaturze stagnacji ponad 205°C jest niczym nie uzasadnione i mające na celu Jedynie ograniczenie konkurencji.

Miarodajnym dokumentem potwierdzającym trwałość i uzyski energetyczne kolektora słonecznego Jest raport z badań niezależnego laboratorium i certyfikat wydany przez niezależną jednostkę certyfikującą potwierdzający, że kolektor słoneczny spełnia wymagania normy PN-EN 12975 pn. Kolektory Słoneczne.

Zamawiający może jedynie wskazać czy chce urządzenie o najwyższych osiągach uzysku energetycznego, czy też wystarczy mu kolektor słoneczny o niższym uzysku energetycznym.

Temperatura stagnacji nie jest wykorzystywana w obliczeniach punktu 6 normy EN 12975-2 „Badanie charakterystyki cieplnej kolektorów cieczowych", nie ma zatem bezpośredniego związku pomiędzy temperaturą stagnacji a uzyskiem energetycznym kolektora.

Stawianie wymogu temperatury stagnacji minimum 205°C nie jest uzasadnione ani ze względu na większe uzyski kolektora, ani ze względów bezpieczeństwa instalacji.

Zgodnie z obecnym poziomem wiedzy technicznej, potwierdzonej wieloma opiniami autorytetów naukowych oraz publikacjami prasowymi kolektor słoneczny o niższym poziomie temperatury stagnacji w trakcie eksploatacji nie będzie narażony na wyższe temperatury niż temperatura stagnacji, a zatem odporność materiałów musi odpowiadać temperaturze stagnacji.

Kolektory słoneczne wykonane są z tych samych materiałów niezależnie od temperatury stagnacji (np. miedź, aluminium, powłoki: Tinox, Sunselect).

Przy tych samych okresach stagnacji kolektory o wyższej temperaturze stagnacji będą bardziej narażone na starzenie się elementów instalacji - np. materiałów konstrukcyjnych absorbera oraz płynu solarnego.

Typowo w instalacjach solarnych stosowane są płyny będące wodnym roztworem glikolu propylenowego. Wg producentów płynu nie może on być narażany na trwałe temperatury powyżej 170 °C, a w temperaturach powyżej 200°C dochodzi do powolnego rozkładu termicznego płynu solarnego, co może znacznie zmniejszyć jego trwałość (konieczność częstszej wymiany i uzupełniania). Może również dochodzić do wytrącania się osadów, które mogą wpływać na drożność systemu. Źródła literaturowe donoszą również o możliwych oddziaływaniach korozyjnych zachodzących w podwyższonych temperaturach.

Ww argumenty jednoznacznie potwierdzają że im wyższa temperatura stagnacji, tym krótsza żywotność samego kolektora, jak i niektórych innych elementów instalacji. W przypadku dłuższych okresów stagnacji temperatura stagnacji kolektora będzie odgrywała znaczną rolę. Z tego względu należy uznać,, że korzystne są niskie wartości temperatury stagnacji.

Temperatura stagnacji nie ma również wpływu na sprawność energetyczną kolektorów.

Biorąc pod uwagę powyższe, specyfikując warunki zamówienia, należy określić kolektor słoneczny o wysokich uzyskach ciepła przy równocześnie niezbyt wysokiej temperaturze stagnacji, co przełoży się na większą trwałość kolektora, płynu solarnego, czy innych elementów instalacji narażonych na podwyższone temperatury płynu w okresie stagnacji.

Również orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej potwierdza ww twierdzenia. Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2013r. Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie, po rozpatrzeniu zarzutów odwołującego od zapisów dotyczących wymogów stagnacji powyżej 200°C, w postępowaniu przetargowym na montaż instalacji solarnych nakazała usunięcie tego zapisu (KIO 2683/13): W ocenie Izby usidlenie przez- Zamawiającego minimalnej temperatury stagnacji na poziomie 200°C stanowi naruszenie przepisu art. 29 ust. 2 ustawy Pzp.

Zgodnie z powyższym przepisem przedmiotu zamówienia nie można opisywać: w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Oczywistym jest, że me oznacza to konieczności dokonania takiego opisu przedmiotu zamówienia, który da możliwość udziału w postępowaniu wszystkim wykonawcom działającym w danej branży. Opis fen musi odpowiadać uzasadnionym potrzebom zamawiającego, pozwalając uzyskać przedmiot zamówienia, który będzie zgodny pod względem jakości i funkcjonalności z oczekiwaniami zamawiającego. Konieczność zapewnienia jak największej konkurencji, poprzez umożliwienie otrzymania zamówienia nieograniczonemu kręgowi wykonawców me może bowiem prowadzić do sytuacji, w której zamawiający zmuszony jest nabyć dostawy, usługi lub roboty budowlane nieprzydatne, niespełniające jego obiektywnie uzasadnionych oczekiwań. Innymi słowy, zamawiający ma pełne prawo tak opisać przedmiot zamówienia, aby zapewnić jak najlepszą realizację swoich potrzeb. Nie jest to jednak prawo nieograniczone, Swoboda zamawiającego w tym zakresie nie Może bowiem w sposób nieuzasadniony zawężać kręgu wykonawców, którzy mogą wykonać przedmiot zamówienia. Zatem oceniając opis przedmiotu zamówienia pod katem zgodności z art. 29 ust. 2 ustawy Pzp należy ustalić, czemu służą jego poszczególne elementyczy one uzasadnione istota i celem zamówienia, czy też, nie służąc żadnym obiektywnie uzasadnionym potrzebom, zawężają krąg wykonawców mogących zamówienie wykonać. Nie ma wątpliwości, że w przedmiotowym postępowaniu określenie parametru kolektora dotyczącego minimalnej temperatury stagnacji na poziomie 200°C uniemożliwia ubieganie się o udzielenie zamówienia tym wykonawcom, którzy oferuje kolektory o niższej temperaturze, stagnacji. Nie ma przy tym znaczenia pokoszony przez Zamawiającego fakt, że na rynku działa wielu wykonawców będących w stanie ww. wymaganie spełnić. Nieuzasadnione ograniczenie konkurencji może mieć bowiem miejsce nie tylko w sytuacji, gdy krąg wykonawców ubiegający się o zamówienie zostaje ograniczony do jednego czy dwóch, ale również wtedy, gdy dopuszczając i postępowania wielu wykonawców, w sposób nieuzasadniony uniemożliwia się udział w mm równie dużej grupie".

W innych postępowaniach, np. prowadzonym przez Zamawiającego Związek Gmin Dorzecza Wisłoki czy też Miasto Grajcwo Krajowa Izba Odwoławcza umorzyła postępowania odwoławcze w konsekwencji uwzględnienia przez Zamawiających w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu a dotyczących niezgodnego z przepisami prawa opisaniu przedmiotu zamówienia określając temperaturę stagnacji na poziomie min. 200 °C. (sygn. akt: KIO 2962/13, sygn.. akt: K10 585/14).

Zamawiający stosując powyższe zapisy naruszył zasadę uczciwej konkurencji oraz zasadę równego traktowania wykonawców powodując możliwość złożenia oferty z urządzeniami o gorszych parametrach, uniemożliwiając zastosowanie lepszych jakościowo urządzeń. Co więcej zapisy Zamawiającego wskazują konkretne parametry i konkretne urządzenie, bez możliwości stosowania rozwiązań równoważnych.

Dla prawidłowego i zgodnego z prawem sformułowania opisu przedmiotu zamówienia niezbędne jest:

  • wykreślenie wymogu dotyczącego malowania farbą proszkową lub dopuszczenie rozwiązań równoważnych,

- wykreślenie wymogu grubości szyby solarnej 3,2 mm lub dopuszczenie rozwiązań równoważnych

- wykreślenie wymogu dotyczącego budowy absorbera (aluminiowo-miedziany, harfa pojedyncza z przyłączami mosiężnymi gwintowanymi G3/4" z uszczelką „O") lub dopuszczenie absorberów o innej budowie jak np. absorberów miedź-miedź z układem hydraulicznym harfy podwójnej lub meandry o króćcach wykonanych miedzi o średnicy i sposobie uszczelnienia zgodnie z technologią producenta,

- wykreślenie wymogu dotyczącego temperatury stagnacji lub zmiana tego wymogu na max 170 °C.

Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 roku (sygn. akt: KIO/UZP 2/09 wyraźnie wskazała, swoboda Zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia nie może prowadzić do nieuzasadnionego ograniczenia kręgu potencjalnych wykonawców. W sytuacji określenia wymaga odnoszących się do potrzeb zamawiającego, mogących ograniczać krąg potencjalnych wykonawców, zamawiający winien wykazać, że wyłącznie produkt o parametrach przez niego określonych umożliwia mu realizację celu założonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publiczne&o. Zakazane jest formułowanie warunków postępowania uniemożliwiających swobodny dostęp do udziału w postępowaniu w celu złożenia oferty". "(...) do naruszenia art. 29 ust. 2 PZP może dojść w sytuacji, w której istnieje jedynie możliwość utrudnienia uczciwej konkurencji" (tak również m, in. wyrok KIO z 18 listopada 2008 roku, sygn. Akt KIO/UZP 1240/08).

Wobec powyższego przedmiotowe zastrzeżenia są w pełni uzasadnione i wymagają reakcji Zamawiającego.

Zamawiającego, by doprowadzić do przeprowadzenia postępowania zgodnie z zasadami wskazanym

w ustawie i umożliwić złożenie prawidłowych ofert wykonawcom.



Odpowiedź:



  1. Zarzut dot. obudowy kolektora.

Zamawiający wymaga obudowy kolektora z blachy aluminiowej wykonanej jako szczelna wanna z narożnikami spawanymi i malowanej proszkowo na kolor brąz grafitowy- kolor RAL 7022. Nie dopuszcza się do zastosowania obudowy ramowej z aluminium i z dnem wykonanej z blachy stalowej i połączonej z ramą na wpust.

Jako równoważne pokrycie do malowania proszkowego dopuszcza się aluminium anodowane i barwione na kolor RAL7022.


  1. Zarzut dot. szyby solarnej.


Zamawiający wymaga zastosowanie szyby solarnej o grubości 3,2 mm jako grubości minimalnej. Szyba solarna o grubości 3,2 mm spełnia wymagania wytrzymałościowe wymagane normą przedmiotową kolektorów PN-EN 12 975 – 1 i 2.

Zamawiający dopuszcza kolektory z szybami osłonowymi solarnymi grubszymi pod warunkiem jednakże transmisyjności dla widma promieniowania słonecznego porównywalnej z szybą solarną o grubości 3,2 mm.


  1. Zarzut dot. układu hydraulicznego.

Zamawiający wymaga, aby absorber kolektora miał budowę harfy pojedynczej z 4 przyłączami po 2 u góry i 2 na dole obudowy. Przyłącza niekoniecznie muszą być mufowe-mosiężne i gwintowane, ale nie mogą być z rury miedzianej prostej, niekielichowanej, i z połączeniami między kolektorami jako zaciskowymi bez kompensacji temperaturowego wydłużenia liniowego kilku kolektorów w jednym zestawie.

Zamawiający nie dopuszcza zastosowania kolektorów z absorberami typu meander lub harfa podwójna.


  1. Zarzut dot. materiału absorbera.

Zamawiający dopuszcza także zastosowanie kolektora monolitycznego w całości z miedzi, lecz z pokryciem BlueTec, absorbcja 95% i emisja 5%.

Zamawiający nie dopuszcza kolektorów z absorberem całkowicie aluminiowym.


  1. Zarzut dot. temperatury stagnacji

Zamawiający nie dopuszcza zastosowanie kolektora o temperaturze stagnacji niższej niż 200 oC.

Wywody zgłaszającego zarzut na temat korzyści wynikających z zastosowania kolektorów o niskiej temperaturze stagnacji są całkowicie błędne.



Kolektor o budowie i parametrach podanych w SIWZ Zamawiający podał do zastosowania jako „kolektor wzorcowy” i dopuszcza zastosowanie kolektorów innych, z odstępstwami opisanymi w w/w odpowiedziach na zarzuty Wykonawcy.

2. Pytanie:

1. Czy w zakres przedmiotu zamówienia wchodzi również opisana w projekcie pkt. 1.1.3. Zakres robót wymiana pokrycia dachowego wraz z wykonaniem obróbek blacharskich i orynnowania oraz ocieplacie stropu poddasza nieużytkowego części starej szkoły warstwą wełny mineralnej gr. 15. cm (pkt 2 opisu technicznego)? Jeżeli lak prosimy o załączenie przedmiarów robót, na podstawie których, będzie można sporządzić kosztorysy nakładcze dotyczące w/w robót.

Jeżeli zapisy dotyczące, w/w robót zostały zamieszczone omyłkowo prosimy o ich wykreślenie.

Odpowiedź:

W zakres przedmiotu zamówienia nie wchodzi wymiana pokrycia dachowego wraz z wykonaniem obróbek blacharskich i orynnowaniem oraz ocieplenie stropu poddasza szkoły.

3. Pytanie:

Prosimy o potwierdzenie, że do oferty należy dołączyć dwa kosztorysy tj. kosztorys branży sanitarnej (68 pozycji) i kosztorys branży elektrycznej (117 poz.} + ewentualnie kosztorys robót związanych z wymianą pokrycia dachowego i ociepleniem stropu.

Odpowiedź:

Do oferty należy dołączyć dwa kosztorysy: branży sanitarnej i elektrycznej.

4. Pytanie:

Malowanie ramy kolektora metoda proszkową to druga, obok anodowania, metoda nanoszenia powłok stosowana przy produkcji i kolektorów słonecznych, Efekt uzyskany tą metodą nie jest lepszy niż przypadku anodowania. Czy zatem Zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektory a obudową wykonaną z aluminium anodowanego na kolor brązowy?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga obudowy kolektora z blachy aluminiowej wykonanej jako szczelna wanna z narożnikami spawanymi i malowanej proszkowo na kolor brąz grafitowy- kolor RAL 7022. Nie dopuszcza się do zastosowania obudowy ramowej z aluminium i z dnem wykonanej z blachy stalowej i połączonej z ramą na wpust.

Jako równoważne pokrycie do malowania proszkowego dopuszcza się aluminium anodowane i barwione na kolor RAL7022.



5. Pytanie:

Czy Zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektory słoneczne z. hartowaną szybą solarną o grubości 4 mm ? Szyba solarna o grubości 4 mm posiada większą wytrzymałość i odporność na uderzenia od szyby o grubości 3,2 mm.

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zastosowanie szyby solarnej o grubości 3,2 mm jako grubości minimalnej. Szyba solarna o grubości 3,2 mm spełnia wymagania wytrzymałościowe wymagane normą przedmiotową kolektorów PN-EN 12 975 – 1 i 2.

Zamawiający dopuszcza kolektory z szybami osłonowymi solarnymi grubszymi pod warunkiem jednakże transmisyjności dla widma promieniowania słonecznego porównywalnej z szybą solarną o grubości 3,2 mm.



6. Pytanie:

Czy Zamawiający dopuści do zastosowania kolektory z absorberem w całości wykonanym z miedzi (miedź-miedź) Miedź posiada znacznie większy współczynnik przewodzenia od aluminium, dlatego kolektor o absorberze wykonanym w całości z miedzi będzie posiadał większą moc i uzyski energetyczne.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza kolektory z absorberem z miedzi, ale z pokryciem Blue Tec.


7. Pytanie:


Harfa pojedyncza, to jedno z rozwiązań stosowanych, w układach hydraulicznych kolektorów, Układ harfowy w żaden sposób nie jest układem lepszym od układu meandrycznego. Co więcej, zauważalne zależnością wyższe uzyski energetyczne kolektorów słonecznych o innych niż harfowy układ hydrauliczny. Czy zatem zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektory o innym układzie hydraulicznym niż harfa pojedyncza?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga, aby absorber kolektora miał budowę pojedynczej harfy. Absorber meander nie jest dopuszczony do zastosowania.


8. Pytanie:

Producenci kolektorów stosuję różne rozwiązania w zakresie króćców, ich średnicy oraz sposobu uszczelnienia, a wskazane rozwiązanie jest jednym z wielu rozwiązań zastosowanym w konkretnym modelu kolektora Hewalex KS 2000 TLP AC. Czy zatem Zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektory o króćcach wykonanych z miedzi o średnicy 22 łączonych na zacisk ?

Odpowiedź:


Zamawiający wymaga aby absorber kolektora miał budowę harfy pojedynczej z 4 przyłączami po 2 u góry i 2 na dole obudowy. Przyłącza nie koniecznie muszą być mufowe-mosiężne i gwintowane, ale nie mogą być z rury miedzianej prostej, niekielichowanej, i z połączeniami między kolektorami jako zaciskowymi bez kompensacji temperaturowego wydłużenia liniowego kilku kolektorów w jednym zestawie.

Zamawiający nie dopuszcza zastosowania kolektorów z absorberami typu meander lub harfa podwójna.


9. Pytanie:

Zamawiający żąda bezwzględnego podania nazwy firmy podwykonawcy. Zgodnie 2 art. 36 ust. 4 ustawy PZP Zamawiający może zadać od wykonawców jedynie wskazania w ofercie części zamówienia (zakresu), której wykonanie powierzy podwykonawcom. Żądanie takich informacji jak nazwa narusza ten przepis. W związku z powyższym wnosimy o wykreślenie zapisów dotyczących wskazania nazwy podwykonawców.

Odpowiedź:

Zamawiający w przedmiotowym zakresie dokonał modyfikacji SIWZ, przy czym o podwykonawcach mówi art. 36b.1 Pzp, nie zaś 36.4.



10. Pytanie:

Jak należy rozumieć zapis w SIWZ rozdział II punkt 3) utrzymania obiektu do czasu odbioru bezusterkowego.

Odpowiedź:

Za obiekt objęty placem budowy odpowiada Wykonawca do chwili bezusterkowego odbioru robót.


11. Pytanie:

Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie kolektorów słonecznych o niższej niż 205°C temperaturze stagnacji, co znacząco wpłynie na wydłużenie żywotności kolektora ?

Uzasadnienie

W zakresie porównywania temperatury stagnacji kolektorów słonecznych jest zależność, że im niższa temperatura stagnacji Tym lepszy jest kolektor. Im niższa temperatura stagnacji, czyli temperatura maksymalna do jakiej może się nagrzać kolektor bez odbioru ciepła, tym lepiej dla wszystkich materiałów zastosowanych przy produkcji kolektora, a także dla płynu solarnego. Kolektor nagrzewa się do temperatury stagnacji w sytuacjach awaryjnych, w których ciepło nie może być odebrane z kolektora, np. podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej podczas dużego nasłonecznienia. Im wyższa jest temperatura stagnacji. Tym bardziej cierpi cały system solarny, a co za tym idzie szybciej dochodzi do uszkodzeń poszczególnych elementów instalacji w tym płynu solarnego. Nagrzanie kolektura do temperatury ponad 170 °C prowadzi do rozkładu termicznego płynuczyli do jego zniszczenia. Skutkuje to powstaniem spieków, które zatykają rurki króćca lub ograniczają przepływ. Dlatego, aby spełnić warunek zamawiającego o zabezpieczeniu nocnika ciepła przed niszczącym przegrzaniem, konieczne jest zastosowanie kolektorów słonecznych o możliwie niskiej temperaturze stagnacji, co pozwoli w pełni zabezpieczyć płyn niszczącym przegrzaniem. Należy także zaznaczyć, że kolektory słoneczne (o urządzenia, których celem jest wytwarzanie energii cieplnej do podgrzania wody, a zatem o ich jakości świadczę takie parametry jak uzysk energetyczny, l pod tym względem powinny być porównywane. Nie ma żadnych dowodów wskazujących na fakt, że kolektory słoneczne posiadające temperaturę stagnacji powyżej 205'C w jakikolwiek: sposób lepsze niż takie, które posiadają temperaturę stagnacji poniżej 295C'C. Żądanie kolektorów słonecznych o temperaturze stagnacji ponad 205°C jest niczym nie uzasadnione i mające na celu jedynie ograniczenie konkurencji. Miarodajnym dokumentem potwierdzającym trwałość i uzyski energetyczne kolektora słonecznego jest raport z badań niezależnego laboratorium i certyfikat wydany przez niezależna jednostkę certyfikującą potwierdzający, że kolektor słoneczny spełnia wymagania normy PN-EN 12975 pn. Kolektory Słoneczne- Zamawiający może jedynie wskazać czy chce urządzenie o najwyższych osiągach uzysku energetycznego czy też wystarczy mu kolektor słoneczny o niższym uzysku energetycznym. Temperatura stagnacji nie jest wykorzystywana w obliczeniach punktu f> normy EN 12975-2Badanie charakterystyki cieplnej kolektorów cieczowych", nie ma zatem bezpośredniego związku pomiędzy temperaturą stagnacji a u2yakiem energetycznym kolektora. Stawianie wymogu temperatury stagnacji minimum 205''C nie jest uzasadnione ani ze względu na większe uzyski kolektora, ani ze względów bezpieczeństwa instalacji. W konsekwencji powyższego wskazać należy, Zamawiający stosując powyższy zapis naruszy zasadę uczciwej konkurencji oraz zasadę równego traktowania wykonawców powodując możliwość złożenia oferty z urządzeniami o gorszych parametrach, a uniemożliwiając zastosowanie lepszych jakościowo urządzeń. Dla prawidłowego i zgodnego z prawem sformułowania opisu przedmiotu zamówienia niezbędne jest wykreślenie powyższego wymogu ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.


Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza zastosowanie kolektora o temperaturze stagnacji niższej niż 200 oC.

Wywody zgłaszającego zarzut na temat korzyści wynikających z zastosowania kolektorów o niskiej temperaturze stagnacji są całkowicie błędne.




Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Elżbieta Butajło

Studzieniec, 15.04.2014 r. 



               OGŁOSZENIE

O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM

NA REALIZACJĘ ZADANIA PN.

Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania c.w.u. w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu - w ramach zadania pn. Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


I. 1) NAZWA I ADRES: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, Studzieniec 30, 09-200 Sierpc, woj. mazowieckie, tel. 24 275 08 10, faks 24 275 08 10.

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania c.w.u. w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu - w ramach zadania pn. Termomodernizacja obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu z zastosowaniem OZE jako źródła ciepła dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

II.1.2) Rodzaj zamówienia: roboty budowlane.

II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa kolektorów słonecznych dla 3 budynków szkolnych, ich montaż wraz z wykonaniem niezbędnej instalacji elektrycznej wg dokumentacji technicznej będącej w posiadaniu Zamawiającego. Realizacja zamówienia ma zapewnić pokrycie zapotrzebowania c.w.u. dla tych obiektów w sezonie poza okresem ogrzewczym, gdy sieć cieplna z kotłownią własną dla budynków kompleksu szkolnego nie będzie czynna. 2. Przedmiot zamówienia obejmuje ponadto: 1) oznakowanie i organizację ruchu na czas realizacji robót, 2) opracowanie planu organizacji budowy oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1623 z późn. zm.), 3) utrzymanie obiektu do czasu odbioru bezusterkowego..

II.1.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.31.00.00-3, 45.31.00.00-6, 45.45.30.00-7.

II.1.5) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.

II.1.6) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: nie.

II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Rozpoczęcie: 19.05.2014 r. Zakończenie 31.07.2014 r.

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WADIUM

  • Informacja na temat wadium: Wadium w wysokości 7.000 zł (słownie: siedemtysięcy złotych). 1) Wadium należy wnieść w formach przewidzianych w art. 45 ust. 6 ustawy, tj.: a) pieniądzu, b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, c) gwarancjach bankowych, d) gwarancjach ubezpieczeniowych, e) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6 b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 z późń. zm.). Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium przed upływem terminu składania ofert. Wadium w pieniądzu należy wnieść na konto bankowe Zamawiającego Nr 29 1010 1010 0004 1713 9120 0000 z zaznaczeniem Solary. 2) W przypadku wadium wnoszonego w pieniądzu, jako termin wniesienia wadium przyjęty zostaje termin uznania kwoty na rachunku Zamawiającego. W przypadku wniesienia wadium w formie innej niż pieniądz - oryginał dokumentu potwierdzającego wniesienie wadium należy złożyć przed upływem terminu składania ofert w siedzibie Zamawiającego w sekretariacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu lub dołączyć do oferty. 3) Niewniesienie wadium w terminie lub w sposób określony w SIWZ spowoduje wykluczenie Wykonawcy na podstawie art. 24 Pzp, a jego oferta zostanie uznana za odrzuconą na podstawie art. 24 ust. 4 Pzp..

III.3) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW

  • III.3.1) Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania

  • III.3.2) Wiedza i doświadczenie

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

    • Wykonawca posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie wykonania robót budowlanych odpowiadających robotom budowlanym wskazanym  w przedmiocie Zamówienia, tj. zrealizował w ostatnich 5 latach (lub z okresu działalności, jeżeli jest prowadzona przez okres krótszy niż 5 lat) co najmniej 2 zamówień o wartości 0,35 mln zł każde będące dostawą kolektorów słonecznych wraz z ich montażem i wykonaniem niezbędnej instalacji elektrycznej w obiektach użyteczności publicznej lub mieszkalnych i posiadają dokumenty potwierdzające rzetelne wykonanie takich robót lub udowodni  Zamawiającemu, iż będzie dysponował ww. wiedzą i doświadczeniem  na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b  Pzp

  • III.3.3) Potencjał techniczny

  • III.3.4) Osoby zdolne do wykonania zamówienia

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

    • Wykonawca dysponuje osobami zdolnymi do wykonania Zamówienia, które będą uczestniczyć w realizacji Zamówienia, posiadającymi stosowne kwalifikacje i uprawnienia lub udowodni  Zamawiającemu, iż będzie dysponował ww. osobami  na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b  Pzp posiadającymi wskazane kwalifikacje i uprawnienia

  • III.3.5) Sytuacja ekonomiczna i finansowa

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca

a) przedłoży informację, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż  300000 zł (słownie: trzystatysięcy złotych),

b)     posiada środki finansowe lub posiada zdolność kredytową w wysokości  co najmniej w wysokości oferty.

III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU NA PODSTAWIE ART. 24 UST. 1 USTAWY

  • III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, oprócz oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu należy przedłożyć:

    • wykaz robót budowlanych wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz z załączeniem dowodów dotyczących najważniejszych robót, określających, czy roboty te zostały wykonane w sposób należyty oraz wskazujących, czy zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone;

    • oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;

    • informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającą wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert albo składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;

    • opłaconą polisę, a w przypadku jej braku, inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy, na zasoby innych podmiotów przedkłada następujące dokumenty dotyczące podmiotów, zasobami których będzie dysponował wykonawca:

    • informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową innego podmiotu, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert albo składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;

    • opłaconą polisę, a w przypadku jej braku, inny dokument potwierdzający, że inny podmiot jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia;

  • III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

    • oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;

    • aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

    • aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

    • aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

    • wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt III.4.2.

  • III.4.3) Dokumenty podmiotów zagranicznych

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:

III.4.3.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:

  • nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

  • nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

  • nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

III.4.3.2)

    • zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

    • zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 -11 ustawy - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.

  • III.4.4) Dokumenty dotyczące przynależności do tej samej grupy kapitałowej

    • lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów albo informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej;

III.6) INNE DOKUMENTY

Inne dokumenty niewymienione w pkt III.4) albo w pkt III.5)

formularz oferty, wykaz podwykonawców, formularz umowy

SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT

IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.

IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.4.1)  Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia:www.zszstudzieniec.bip.org.pl
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu. Studzieniec 30, 09 - 200 Sierpc, woj. mazowieckie, sekretariat.

IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 17.04.2014 godzina 10:00, miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu Studzieniec 30, 09 - 200 Sierpc, woj. mazowieckie, sekretariat. Oferta powinna znajdować się kopercie z napisem – Montaż płaskich kolektorów słonecznych łącznie z niezbędnym wyposażeniem i sterowaniem wraz z instalacją do ogrzewania c.w.u. w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu. Nie otwierać przed godz. 10.30 dnia 17 kwietnia 2014 r."

IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).

IV.4.16) Informacje dodatkowe, w tym dotyczące finansowania projektu/programu ze środków Unii Europejskiej: .

IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: nie



Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

w Studzieńcu

Elżbieta Butajło

Studzieniec, 31.03.2014 r.




siwz.2.studzieniecsolary.doc

zalacznikidosiwz.2.solary.doc

dokumentacja_projektowa_solary.zip  kosztorysy_do_przetargu.zip

 szkola_studzieniec_solary_cz.el._koszt.szcz..pdf


zapytania_do_siwz___odpowiedzi..doc

zapytania_do_SIWZ.2.__odpowiedzi.doc




Informacje o dokumencie:

[Liczba odsłon: 149198]

przewiń do góry